Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach

W tym przypadku sprowadza się to do równości mocy wejściowej i wyjściowej: Poniższy stosunek: nazywamy przekładnią transformatora. Jeżeli liczba zwojów uzwojenia wtórnego jest mniejsza od liczby zwojów uzwojenia pie

Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach transformatory suche

Transformator Zasada działania, encyklopedyczna definicja

gdzie:


Zależność pomiędzy natężeniami i napięciami wynika z wyżej opisanych zależności i z zasady zachowania energii. W tym przypadku sprowadza się to do równości mocy wejściowej i wyjściowej:


Poniższy stosunek:


nazywamy przekładnią transformatora.


Jeżeli liczba zwojów uzwojenia wtórnego jest mniejsza od liczby zwojów uzwojenia pierwotnego, to indukowane napięcie jest niższe od napięcia pierwotnego, taki transformator nazywa się obniżającym napięcie. Jeżeli liczba zwojów po stronie uzwojenia wtórnego jest większa od liczby zwojów po stronie uzwojenia pierwotnego, to napięcie wtórne jest wyższe od pierwotnego, a taki transformator nazywa się transformatorem podwyższającym napięcie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Transformatory elektryczne krok po kroku


Transformatory elektryczne to wynalazek, który dawno temu zrewolucjonizował funkcjonowanie ówczesnego świata. Dziś nikt nie wyobraża sobie bez nich współczesnych biur, pokoi, domów, generalnie przeróżnego rodzaju budynków. Transformator elektryczny umożliwia przekazanie prądu w odpowiedniej formie, która daje możliwość podpięcia urządzeń do energii elektrycznej. A to przecież energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania dzisiejszego świata. Nikt nie wyobraża sobie na przykład braku możliwości ładowania telefonu, dostępu do internetu. W ostateczności nawet fabryki bez zasilania awaryjnego nie mogą działać zbyt długo jeśli nie będą miały dostępu do energii elektrycznej.



Uzwojenie dolne osadzone jest bezpośrednio na

W transformatorach stosuje się kilka rodzajów uzwojeń, najczęściej występującym jest uzwojenie cylindryczne, gdzie oba uzwojenia (pierwotne i wtórne) wykonane są w formie koncentrycznych cylindrów. Oba cylindry osadzone są na jednej kolumnie. Uzwojenie dolne osadzone jest bezpośrednio na kolumnie, a uzwojenie górne na uzwojeniu dolnym. Oba uzwojenia są oddzielone izolacją, zarówno od kolumny, jak i od siebie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator