Zbiorniki do wody

większych opadów deszczu, to wówczas władze państwowe zwykle organizują większe zbiory wody deszczowej. Okoliczni mieszkańcy są już, oczywiście nauczeni, w jaki sposób mogą zbierać wodę deszczową do swoich własnych zbiorników, kt

Zbiorniki do wody Jak oszczędzać na wodzie do ogrodu?
Zobacz nasz poradnik

Organizacja większych zbiorów wody deszczowej

Kiedy w jakimś państwie przez wiele miesięcy walczącym z suszą dojdzie do większych opadów deszczu, to wówczas władze państwowe zwykle organizują większe zbiory wody deszczowej. Okoliczni mieszkańcy są już, oczywiście nauczeni, w jaki sposób mogą zbierać wodę deszczową do swoich własnych zbiorników, które mogą stanowić nawet większe miski znajdujące się w domu oraz różnego rodzaju wanny. Jednak przywożone są do nich także specjalistyczne zbiorniki na wodę, w których może ona być przechowywana przez dłuższy okres czasu i są o wiele obszerniejsze od zwykłych zbiorników. Ludzie mogą nabierać z nich wodę odkręcając specjalne kurki. Woda deszczowa pochodząca z takich zbiorników może być wykorzystywana przy wszystkich codziennych czynnościach.


Zastosowanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym

Zbiorniki na wodę deszczową ustawiane są w czasie dużych opadów, o których wiadomo, że będą trwały przez kilka dni, a nawet tygodni. Najlepszymi zbiornikami na wodę deszczową są oczywiście takie, które nie przepuszczają wody i są głębokie oraz szerokie, a dzięki temu może się w nich gromadzić bardzo dużo wody deszczowej. Poszczególni mieszkańcy terenów objętych dużymi opadami pomagają sobie także używaniem niewielkich zbiorników, które posiadają na domowym wyposażeniu. Taka woda deszczowa może być wykorzystywana przy wszystkich domowych czynnościach, do których jest potrzebna. Podobnie jest w różnych ośrodkach opieki, w których z takiej wody gotowane są potrawy, podawana jest do picia i polewani są nią pacjenci w czasie kąpieli.


Jak powstaje deszcz?

Powstawanie deszczu

Deszcz, który zalicza się do opadów atmosferycznych powstaje w wyniku cyrkulacji atmosferycznej, jaka ma miejsce między powierzchnią ziemi a atmosferą ziemską. Aby mógł powstać deszcz, najpierw muszą wytworzyć się odpowiednie ilości chmur. Te zaś powstają w wyniku procesu parowania. Wraz ze strumieniami ciepłego powietrza do atmosfery unosi się para wodna, która w wyniku spadku temperatury (im wyżej tym chłodniej, około 0,6 °C na każde 100 m) ulega kondensacji (przechodzi ze stanu gazowego w stan ciekły). Kolejnym etapem w cyrkulacji atmosferycznej jest powstanie opadu atmosferycznego (w tym przypadku deszczu). Aby opad mógł wystąpić, kropelki wody znajdujące się w chmurze muszą nabrać odpowiedniej masy (łącząc się ze sobą). Masa ta jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze w czasie opadania może nastąpić ponowne parowanie. Ponadto jeśli kropla jest zbyt mała, może powrócić do chmury w wyniku działania prądów wstępujących.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz